Cezayir Havayolları p16

İstanbul – Port Sudan Uçak Bileti

İstanbul – Port Sudan Uçak Bileti

Uçuş Bilgileri Kalkış:
Varış :
Mesafe:
Bilet Fiyatları Tek Yön:
Gidiş Dönüş:
İndirimli:

Hemen Rezervasyon Yapın

Bizi Takip Edin

Port Sudan (Arapça: بورتسودان,Bur Sudan), Sudan’ın başlıca limanı ve Kızıl Deniz Eyaleti’nin yönetim merkezi olan kent.

Kızıldeniz kıyısında, Nil Vadisi’ndeki Atbara’nın demiryoluyla 475 km. kuzeydoğusunda yer alır.

Mercanlarla dolarak kullanılmaz hale gelen tarihsel Suakin limanı’nın yerine 1905-1909 arasında İngilizler tarafından Sudan’ın tarımsal açıdan zengin bölgelerinin ihracat pazarlarına ulaşımı amacıyla kuruldu. Günümüzde kentte bir petrol rafinerisi, bir uluslararası havalimanı ve ülkenin dış ticaretinin büyük bölümünün gerçekleştirildiği modern liman tesisleri vardır. Liman, 18-26 m derinliğinde bir kanalla denize açılan bir körfezin ağzındadır. Limanı başkent Hartum’a bağlayan yaklaşık 845 km uzunluğundaki petrol boru hattının yapımı 1977’de tamamlanmıştır.
Yarı çöl ikliminin hüküm sürdüğü kentin su gereksinimini Kızıldeniz Tepeleri’ndeki Arbaat Nehrinden ve tuzdan arıtılmış deniz suyundan karşılanır. Nüfusun büyük bölümünü Arap ya da Nübyeli Sudanlılar oluşturmakla birlikte, kentte Buceler ve Batı Afrikalılar ile az sayıda Asyalı (özellikle Çinli) ve Avrupalı da yaşar.

Port Sudan bir liman şehri olmasının yanı sıra su altı dalışı ve turizm merkezi olarak da bilinir. Bir liman şehir olması nedeniyle açıklarında bulunan çok sayıda gemi batığı, mercanlar ve zengin sualtı yaşamıyla ilgi odağıdır.

Port Sudan Nil Nehri için Kızıldeniz bağlayan demiryolu terminalinden olarak 1909 yılında İngilizler tarafından kurulmuştur. Bu Sawakin yerine yeni modern bir liman olarak görev yaptı.Demiryolu ihracat pazarlarına Nil vadisinin tarımsal zengin alanlarından, ülkenin pamuk ve susam tohumu, yanı sıra sorgum taşımak için kullanılmıştır.

Port Sudan mükemmel tüplü dalış ve plajlar için turistler arasında bilinmektedir. Yolda Turistler, hem de Müslüman hacılar çok daha büyük sayılar kez-in-a-ömür Mekke’ye Hac, Suudi Arabistan’da Cidde Kızıldeniz çapraz bir kalkış noktası olarak liman önemli bir görev üstlenmektedir.

Bir sımsıcak çölün içinde, Port Sudan gibi büyük dalış noktaları ve muhteşem plajlar bulmak için bir mucize gibidir. Kesinlikle size, yüzmek güneşte yatıyordu ve hatta Port Sudan ve sualtı mücevherleri keşfetmek güneşli plajları zevk olacaktır.Şehir aynı zamanda birçok dini ve tarihi mimarileri değerinde bulunuyor.

Sudan ya da resmî adıyla Sudan Cumhuriyeti ya da Kuzey Sudan, Afrika’nın en geniş 3. ülkesi. Başkenti Hartum’dur. Bir Doğu Afrika ülkesi olan Sudan kuzeyden Mısır, kuzeydoğudan Kızıldeniz, doğudan Etiyopya ve Eritre, güneydenGüney Sudan, batıdan Orta Afrika Cumhuriyeti ve Çad, kuzeybatıdan da Libya’yla çevrilidir. Nil nehri Sudan’ı Batı ve Doğu Sudan olmak üzere ikiye ayırır. Hartum’un Rafediye bölgesi yakınlarında Beyaz Nehir ile Mavi nehir birleşir. Sudan’ın ortasından, dış ilişkilerinde kültürel, toplumsal ve ekonomik olarak büyük rol oynayan Nil Vadisi geçer.

İnsanların Sudan’da yaşamaya başlaması milattan önce 5000 yılına kadar uzanır. Yaklaşık 1,886 milyon km2’likyüzölçümü ile dünyanın en büyük 16. ülkesidir. Ülkenin, 2011 yılında Sudan ve Güney Sudan olarak ikiye ayrılmasından sonra yüzölçümü bakımından Afrika’nın en büyük ülkesi olma özelliğini Cezayir’e kaptırmıştır. Nüfus bakımından 30.9 milyonluk nüfusuyla dünyada 40. sıradadır. Ayrıca başkenti ile en büyük şehrinin birbirine en yakın olduğu ülkedir. (Hartum(başkent) – Omdurman (en büyük şehir) arası uzaklık : 150 metre). Bunun nedeni iki şehri ayıran engelin Nil Nehri olmasıdır.

Sudan Nüfusu

Nüfusu yaklaşık 42 milyondur.

Sudan Önemli Şehirleri

Hartum: Ülkenin başkentidir. Omdurman ve Bahri ile birleşerek üç bitişik şehirden oluşur. Bu kentler birbirine köprü ile bağlanmaktadır.

Port Sudan:  Kızıl deniz bölgesinde yer alan liman şehridir. En modern kentlerden biridir.

Sudan Din ve Konuşulan Dil

Ülkenin resmi dili Arapçadır.  Fakat Nubice, Ta Bedawie, Sudan dilleri ve İngilizce de ülkede konuşulmaktadır.

Ülkenin %70’i Müslüman’dır yerel inançlara inananlar % 25 oranında dır ve ülkede % 5 oranında Hıristiyan vardır.

Sudan İklim/ Ne Zaman Gidilir?

Ülkenin güneyinde tropikal iklim görülür. Kuzeyinde ise çöl iklimi hakimdir.  Kuzey kesimde sıcaklıklar yıl boyunca 40 derecedir. Az da olsa Nisan ve Temmuz ayları arasında sıcaklıklar düşmektedir. Ülkenin başkenti olan Hartum için en yağışlı dönem Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Port Sudan’da en yağışlı dönem ise Ekim, Kasım ve Aralık aylarıdır. Ülkede Temmuz, Ağustos, Kasım, Aralık ve Ocak aylarında kum fırtınaları yaşanır. Ülke genelinden bakacak olursak en yağışlı dönem Nisan ve Ekim ayları arasına denk gelmektedir.

Ülke ziyareti için en uygun dönem Ekim ve Nisan ayları arasıdır.

Sudan Gezilecek Yerler

Ülkenin güney bölgesine gitmek iç karışıklıklar nedeni ile tehlikelidir. Özellikle Darfurziyaret edilmemelidir. Bu ülkede başkent dışına ziyarete gidecekseniz gitmeden önce özellikle güney kesim için iç karışıklık var mı diye kontrol etmelisiniz. Ülkede Arap Çarşısını gezebilirsiniz. Nil nehri üzerindeki köprülerden geçebilirsiniz. Bu köprüler Hindistan’dan getirilmiştir. Omdurman Çarşısında gezebilirsiniz. Omdurman Çarşısının 2 km güneyinde sufi dansları yapılmaktadır. Al –Nil bölgesinde yapılan danslar dışında. Tuti Adasını ve Um Doum Adasını ziyaret edebilir ve güzel vakit geçirebilirsiniz.

Sudan Tarihi Yerleri

Sudan Ulusal Müzesi, Başkanlık Sarayı, Camii Kebir gezilebilir. Ayrıca Sudan Etnografya Müzesi de ziyaret edilebilir. Hartum’dan Omdurman kısmına doğru El Khalifa Müzesi bulunmaktadır çok ilginizi çekecektir.

Sudan Gece Hayatı

Ülkede alkol kullanımı yasaktır. Bir bayan ile konuşmak isterseniz yanındaki erkekten mutlaka izin almalısınız. Kadınlarla temastan kaçınmalısınız. Bu ülke çok Müslüman bir ülkedir ve kıyafet seçiminizi ona göre yapmalısınız. Ülkede kredi kartı kullanımı da yaygın değildir. Gece dışarıda olmak için uygun bir ülke değildir. Gece gidebileceğiniz en güzel mekan Ozone Cafe’dir. Ayrıca kişilerin yaptığı düğünleri de izlemeye gidebilirsiniz.

Sudan Ne Yenir/ Ne içilir

Sudan kahvesi ile ünlüdür. Çok farklı bir yapılış şekli olan kahve lezizdir. Burada kuzu eti ve tavuk en çok tüketilen et ürünleridir. Pirinç besin kaynakları arasında önemli bir yere sahiptir. Akşam yemeklerinde Kisra adında omlete ve pancake benzeyen ekmek tüketirler. Bu ülkede çatal bıçak kullanılmaz. O yüzden bu ekmeği kaşıkmış veya çatalmış gibi kullanırlar. Nadir olsa da bazı evlerde kaşık bulunmaktadır. Maschi denilen biftek ve domatesten oluşan yemekleri çok popülerdir. Sudan da tatlı başka bir yerdedir. Herkes tatlı yemeye bayılır. Bu yüzden her bayan krem karamel yapmayı iyi bilir.

Sudan’ın başkenti Hartum’da bulunan üniversite sayısı 30’dur. Başlıca üniversiteleri Uluslararası Afrika Üniversitesi, Sudan Üniversitesi, Hartum Üniversitesi, Umdurman Üniversitesi ve Kızıldeniz Üniversitesidir. Bu üniversitelerin başlıca bölümleri Tıp, İngilizce Öğretmenliği, Din Kültürü Öğretmenliği ve İlahiyattır.Türkiye’de herhangi bir liseden mezun olmuş, ancak üniversiteyi kazanamamış ya da üniversiteyi kazandığı halde başörtüsü sebebiyle üniversiteye alınmayan öğrenciler Sudan’daki herhangi bir üniversitede eğitim alabilme şansına sahiptirler. Türkiye’deki üniversitelerle denkliği bulunan bu üniversitelerin aradığı tek şart seçeceğiniz bölüm derslerinin yanında bazı dini dersleri almanız ve seçeceğiniz bölüme göre Arapça ya da İngilizce bir yıl hazırlık okumanızdır.Sudan’da üniversite eğitim niteliği çok yüksektir. Birçok farklı ülkeden, birçok farklı öğrencinin bu ülkede eğitim alıyor olması, bu niteliğin en önemli kanıtıdır. Öte yandan kara kıtanın bu ülkesinde, üniversitede  mesleki ilimlerin yanında hayat ilimleri de (sabır, merhamet, şükür) öğretilmektedir.

Bu ülke, Türk öğrencilere bütün kapılarını ardına kadar açmıştır ve herhangi bir sorunla karşıla ihtimalinizde çok düşüktür. Ayrıca ülkede çok fazla Türk şirketlerin, üniversitede okuyan Türk öğrencilerin ve Türk okullarının varlığı, sizin yabancılık çekmenizi engelleyecek etkenlerdir. Sudan’da ulaşım, gıda ve konaklama fiyatları çok düşüktür ve tüm masraflar dâhil bir yıllık eğitiminizi 2500$ karşılığında tamamlayabilirsiniz.

Sudan Nasıl Gidilir

Sudana Türk Hava Yolları , Equptair  ,Qatar Airways , Air arabia , Saudi Arabian Airlines ile uçabilirsiniz aktarmalı ve direk ucuşlar mevcuttur biletlerinizi AnTurizm(Cityline Travelden)temin edebilrsiniz.

 

 

İstanbul – Port Sudan Uçak Bileti için bizi arayın.

 

Port Sudan, Sudan
33°
açık
nem: 68%
Rüzgar: 3m/s KD
Y 33 • D 33
32°
Per
33°
Cuma

 

 

 

Hemen Rezervasyon Yap !

Kalkış (gerekli)

Varış (gerekli)

Gidiş Tarihi (Gerekli)

Dönüş Tarihi (Gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)


Yolcu Sayısı (gerekli)


Yolcu 1

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 2

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 3

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 4

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Özel İstekler

Doğrulama Kodu:
captcha
Doğrulama Kodunu Giriniz:


Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Yukarı Git ↑
 • Bizi Takip Edin

 • Biz Sizi Arayalım


  Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

  Adınız

  Telefon Numaranız

  Doğrulama Kodu:
  captcha
  Doğrulama Kodunu Giriniz:

  Abone Olun

  İndirimli Uçak Biletleri, Fırsatlar ve Promosyonlarımızdan ilk siz haberdar olun.
 • Bize Ulaşın


  An Turizm

  Adres:
  An Turizm Tic. Ltd. Şti.
  Rumeli Caddesi Panter Apt. No:83 Kat 3
  Nişantaşı / Şişli - İstanbul
  Tel        : (0212) 291 99 66 (pbx)
  Fax       : (0212) 291 99 62
  Email : info@anturizm.com
 • UÇUŞLARIMIZ

  • El Obeid (1)
  • Afrika (3)
  • Ucuz Bilet (41)
 • Bölgeler