Cezayir Havayolları hartum

İstanbul – Hartum Uçak Bileti

İstanbul – Hartum Uçak Bileti

Uçuş Bilgileri Kalkış:
Varış :
Mesafe:
Bilet Fiyatları Tek Yön:
Gidiş Dönüş:
İndirimli:

Hemen Rezervasyon Yapın

Bizi Takip Edin

Afrika’nın en büyük ülkesi Sudan Cumhuriyeti’nin başkenti Hartum, Nil Nehri kıyısındaki Bahri (Kuzey Hartum) ve Omdurman’ın ile üç bitişik şehirden oluşuyor. Kentler birbirleriyle köprülerle bağlanıyor. Merkez Mavi ve Beyaz Nil ırmaklarının birleştiği noktanın hemen güneyinde yer alıyor. Mısır’a, Port Sudan’a ve el-Ubeyyiz’e demir yollarıyla bağlı olan Hartum, Mavi ve Beyaz Nil üzerindeki suyolu trafiğiyle ve uluslar arası havaalanıyla önemli bir ticaret ve ulaşım merkezidir..

Afrika ülkesi Sudan’ın, Nil Nehri’nin kıyısında yer alan başkenti Hartum, farklı ülkelerden gelen iş adamları ve şirketlerin de etkisiyle değişiyor ve gelişiyor.Nil Nehri’nin kıvrımlı akışının fil hortumuna benzemesinden ötürü ”Hartum” adı verildiği belirtilen şehir, milyonları bulan nüfusuyla dikkati çekiyor. Net rakamlar söylenmese de 5 milyonun üzerinde kişinin yaşadığı dile getirilen Hartum, üç bölgeden oluşuyor.Hartum bölgesi, Sudan’ın zenginlerinin yaşadığı yer olarak biliniyor. Bu bölgede lüks konutlar bulunuyor ve özellikle ülkede görev yapan yabancı kuruluşlar ile bu kuruluşlarda görev yapanlar, buradaki evleri ve iş yerlerini kiralıyor. Bölgedeki kiralar, 500 dolardan başlayıp, 5 bin dolara kadar ulaşabiliyor. Hartum Havaalanı da yine bu bölge içerisinde.

Kentin sanayisi Umdurma adı verilen bölgede yoğunlaşırken, eski şehrin yer aldığı Bahri de genelde gecekondu tarzı kerpiç evler bulunuyor. Zenginleri ve fakirleri olan, ancak Türkiye’deki tabiriyle ‘ortadirek’ sınıfı bulunmayan Hartum, geniş asfalt caddeleriyle dikkati çekiyor, sokaklar ise çoğunlukla toprak zemin. Kentte, alışık olmayanlar için oldukça farklı bir trafik seyri yaşanıyor.

Hartum caddelerinde, trafikte seyreden farklı türdeki araçları görmek mümkün. Lüks cipler ve otomobillere sıkça rastlanılan Hartum’da, özellikle Güney Kore ve Japonya menşeli araçların çoğunlukta.

Şehir içi ulaşım, midibüs ve minibüslerin yanı sıra, ‘rakşa’ adı verilen üç tekerlekli, yanları açık motorlu araçlar ve ‘emcet’ denilen küçük minibüslerle sağlanıyor. Bu araçlarla, düşük ücretler karşılığında şehir içinde gezilebiliyor. Bunun için, araca binmeden önce pazarlık yapmak gerekiyor. Kent genelinde trafik akışı hiç durmazken, araçların yoğun olarak kullanımında benzinin ucuz olmasının da etkili olduğu söyleniyor.

Cadde ve sokaklarda dikkati çeken bir başka unsur da, üzeri kapalı yerlere konulan ve ‘sebil’ diye adlandırılan testiler. Havanın her mevsim sıcak olduğu Hartum’da insanlar, testilerde soğuyan suyu içerek serinlemeye çalışıyor. Bunun dışında, her yerde karşınıza çıkabilecek manavlarda mango, muz, portakal, greyfurt ve cevafe gibi tropikal meyveler satılıyor.

Türkiye’deki gibi yol kenarlarında seyyar olarak satışı yapılan kavun ve karpuz ise her mevsim rahatlıkla bulunabiliyor. Bu meyvelerin suyundan kokteyl yaparak satan çok sayıda büfeye de rastlamak mümkün.

Sudan’ın başkenti Hartum’un hemen hemen bütün sokaklarında karşınıza çıkabilecek farklı bir kahvaltı menüsü var. ”Ful” adı verilen kahvaltı, bakla ile yapılıyor. Kazanlarda haşlanan baklalar, bir kabın içerisine konuluyor, sonra da üzerine ekmek parçaları serpiştiriliyor. Bunun üzerine de tercihe göre domates, biber, soğan ya da peynir ekleniyor. Son olarak, bu karışım sert bir cisimle iyice eziliyor ve servis ediliyor. Yemeğin hazırlanmasının ardından bir gölgeliğin altında bir araya gelen Sudanlılar, ekmeklerini bandırıp ‘ful’u iştahla tüketiyor.

Kahvaltının dışındaki diğer zamanlarda da yenildiği belirtilen ful, dükkanlarda ve büfelerde her gün hazırlanıyor. 4-5 kişinin karnını doyurduğu bir kap ‘ful’ 5 Sudan pounduna satılıyor ve bu da yaklaşık 2 dolara tekabül ediyor. Hem damak zevklerine uygun hem de ucuz olduğu için Sudan’lılar ‘ful’ü çok fazla yiyor.

Ful için bir diğer ayrıntı da yine Sudan’a özgü. Mesaiye 08.30’da başlayan Sudanlılar, saat 11.00’de kahvaltı molası veriyor ve ‘ful’ satan dükkanların önünde toplanıp kahvaltılarını yapıyor.

Kahvaltının ardından yeniden işe koyulan Sudanlılar, 13.30’da öğle namazına gidiyor ve dönüşte 15.00’e kadar çalıştıktan sonra mesai bitiyor.

Sıcak bir ülke olması dolayısıyla, insanlar genelde gölgelik yerleri tercih ediyor ve hemen hemen bütün evlerde ve iş yerlerinde vantilatör ve klimalar kullanılıyor.

 

 

 

Hartum, Sudan
19°
parçalı bulutlu
nem: 72%
Rüzgar: 1m/s K
Y 19 • D 17
14°
Per
12°
Cuma

 

İstanbul – Hartum Uçak Bileti için bizi arayın.

 

Hemen Rezervasyon Yap !

Kalkış (gerekli)

Varış (gerekli)

Gidiş Tarihi (Gerekli)

Dönüş Tarihi (Gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)


Yolcu Sayısı (gerekli)


Yolcu 1

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 2

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 3

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 4

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Özel İstekler

Doğrulama Kodu:
captcha
Doğrulama Kodunu Giriniz:


Etiketler: , , , , , ,Yukarı Git ↑
 • Bizi Takip Edin

 • Biz Sizi Arayalım


  Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

  Adınız

  Telefon Numaranız

  Doğrulama Kodu:
  captcha
  Doğrulama Kodunu Giriniz:

  Abone Olun

  İndirimli Uçak Biletleri, Fırsatlar ve Promosyonlarımızdan ilk siz haberdar olun.
 • Bize Ulaşın


  An Turizm

  Adres:
  An Turizm Tic. Ltd. Şti.
  Rumeli Caddesi Panter Apt. No:83 Kat 3
  Nişantaşı / Şişli - İstanbul
  Tel        : (0212) 291 99 66 (pbx)
  Fax       : (0212) 291 99 62
  Email : info@anturizm.com
 • UÇUŞLARIMIZ

  • El Obeid (1)
  • Afrika (3)
  • Ucuz Bilet (41)
 • Bölgeler