Cezayir Havayolları DSC_0146db

Bitlis – Damazin Uçak Bileti

Bitlis – Damazin Uçak Bileti

Uçuş Bilgileri Kalkış:
Varış :
Mesafe:
Bilet Fiyatları Tek Yön:
Gidiş Dönüş:
İndirimli:

Hemen Rezervasyon Yapın

Bizi Takip Edin

Damazin veya Ed Damazin (Arapça: الدمازين,ad-Damazīn), Sudan’da Mavi Nil Eyaleti’nin yönetim merkezi olan şehir.Kent, ülkenin güneydoğu ucunda, başkent Hartum’a 470 km. uzaklıkta yer almaktadır. Mavi Nil bölgesi ve ülke için önemli bir tesis olan Roseires Barajı şehir yakınlarında yer almaktadır.Şehrin 2007 yılı nüfusu 212.782’dir.

Mavi Nil Eyaleti (Arapça: ‏النيل الأزرق‎, en Nil el Azrak), Sudan’ın 15 eyaletinden birisidir.

Eyaletin yönetim merkezi Damazin şehridir. Eyaletin yüzölçümü 45.844 km², 2006 yılı nüfusu 1.193.293 kişidir.1992 yılından önce adı Merkezi el Vusta olan eyalet bu tarihten sonra Mavi Nil olarak adlandırılmıştır. Nil Nehri üzerinde bulunan Roseires Barajı bu eyalet sınırları içindedir.

Nil nehri, Dünyanın en uzun nehridir (6.650 km). Havzası Afrika kıtasının onda birini kaplar. Güneyden kuzeye doğru akar ve üç ana kolu vardır: Beyaz Nil Nehri, Mavi Nil Nehri ve Atbarah Nehri. Nehrin en uzaktaki kaynağıBurundi’deki Doğu Afrika Göller Bölgesi’ndeki Kagera Nehri olarak doğar ve Tanzanya, Ruanda ve Ugandasınırlarını oluşturarak Victoria Gölü’ne katılır.
Asıl Nil nehri bu gölden Victoria Nili olarak çıkar. Kyoga ve Albert Göllerinden geçtikten sonra Albert Nili olarak yoluna devam eder. Nimule’de Sudan’a giren nehrin ana kolu, Melekal yakınında Bahrü’l Gazal ve Sobat Nehirleriyle birleştikleri yere kadar Bahrü’l Cebel, Mavi Nil Nehri ile birleştiği yere kadar da Beyaz Nil Nehri olarak anılır. Mavi Nil Etiyopya’nın orta kesiminde doğar ve Beyaz Nil’e Hartum yakınlarında doğu kıyısından katılır. Mısır’daki taşkınlara yol açan suyu ve bereketli çamuru Mavi Nil getirir. Asıl Nil son büyük kolu olan Atbera nehrini Hartum’un kuzeydoğusunda ve doğu kıyısından alır. Daha sonra kuzeybatıya doğru geniş bir S çizer. Bu arada üç çağlayanı aşarak “Nasır Gölüne” katılır. Bu gölü oluşturan Assuan Barajı’nın aşağısında Mısır içlerinde kuzeye doğru akar ve Kahire yakınlarında “Nil Deltası”nı olusturur ve İskenderiye ile Dimyat’tan Akdeniz’e dökülür.Denize dökülen yer olan ağız kısmı yaklaşık olarak 300 km uzunluğundadır.
Mısır’da Nil Nehri’nin sulama amacıyla kullanılması çok eski bir geçmişe dayanır. 19. yüzyılda baraj ve kanalların yapımı ile daha geniş bir alanda ve sürekli sulama olanağı sağlanmıştır. Nil nehri üzerinde bulunan Assuan Barajı hem sulama, hem de elektrik üretiminde Mısır için hayati bir önem taşımaktadır. Nil nehri tarih boyunca ve günümüzde taşımacılıkta da yoğun olarak kullanılmaktadır.

Hartum’da gezilecek yerler

Ülkenin başından geçen iç savaşın açtığı yaralar ve halkın yaşadıklarının sizi çok etkileyeceğini öncelikle söyleyelim. Hartum’da gezilecek çok yer olmasa da tanınması gereken bir kültür, güzel manzaralar ve muhteşem mimari eserler var. İşte Hartum’da görmeniz gereken yerler:

 • Sudan National Museum
 • Tuti Island
 • University of Khartoum
 • Nile Street
 • Presidential Palace
 • Al Kabir Mosque
 • Etnographic Museum
 • Al Sabalouga
 • Mogran
 • Khartoum War Cemetery

Ne yiyip içelim?

Sudan kendi kültürüne özgü öğeler barındırsa da İngiltere sömürgesi olduğu uzun dönem, ülkenin mutfak kültüründe de bazı değişiklikler yaratmış. Sudan Mutfağı’nın; İngiltere, İtalya ve Fransa mutfaklarından da bazı lezzetler aldığını söylemek mümkün. Pirincin, tavuk ve kuzu etinin önemli bir yeri olan Sudan Mutfağı’nda yemeniz gereken tatlar arasında kisra, maschi, bamai ve krem karamel var. Bu arada Sudan’ın kendine özgü ve aromalarla zenginleştirilmiş özel kahvelerinden kesinlikle denemelisiniz. Hartum’da geleneksel tatlara ulaşabileceğiniz restoranlar arasında ise Papa Costas ve Liwan Al Dimashi var. Bunların dışında sokak restoranlarında da yerel tatlara ulaşmanız mümkün.

Nerede eğlenelim?

Ülkede gece hayatının olmadığını söylemek mümkün. Keyifli ve eğlenceli vakit geçirmek için doğa turlarına ya da spor aktivitelerine katılabilir, balık avlamaya çıkabilirsiniz.

Nerede konaklayalım?

Hartum’da konaklamak için büyük bütçeler ayırmanıza gerek yok. Ortalama bir bütçeyle bile şehirde kolaylıkla bir yer bulabilirsiniz. Yalnız, yer bulamama ihtimaline karşı önleminizi önceden almanız iyi olacaktır. Başkentte konaklayabileceğiniz ve iyi hizmet alabileceğiniz mekanlar arasında ise Kanon Hotel,Bougainvilla Khartoum ve Lasamin Safari Hotel var.

Alışveriş için nereye gidelim?

Hartum’da alışverişler genellikle sokaklara kurulan pazarlarda yapılıyor. Bu pazarlarda, halkın yaptığı el işi ürünleri çok uygun fiyatlara almanız mümkün. Eğer şehirde bir alışveriş merkezi arıyorsanız Afra Mall ya da Al Waha Mall’a uğrayabilirsiniz. İhtiyacınızı bulmak hiç zor olmayacak.

Sudan Ne Yenir/ Ne içilir

Sudan kahvesi ile ünlüdür. Çok farklı bir yapılış şekli olan kahve lezizdir. Burada kuzu eti ve tavuk en çok tüketilen et ürünleridir. Pirinç besin kaynakları arasında önemli bir yere sahiptir. Akşam yemeklerinde Kisra adında omlete ve pancake benzeyen ekmek tüketirler. Bu ülkede çatal bıçak kullanılmaz. O yüzden bu ekmeği kaşıkmış veya çatalmış gibi kullanırlar. Nadir olsa da bazı evlerde kaşık bulunmaktadır. Maschi denilen biftek ve domatesten oluşan yemekleri çok popülerdir. Sudan da tatlı başka bir yerdedir. Herkes tatlı yemeye bayılır. Bu yüzden her bayan krem karamel yapmayı iyi bilir.

Sudan’ın başkenti Hartum’da bulunan üniversite sayısı 30’dur. Başlıca üniversiteleri Uluslararası Afrika Üniversitesi, Sudan Üniversitesi, Hartum Üniversitesi, Umdurman Üniversitesi ve Kızıldeniz Üniversitesidir. Bu üniversitelerin başlıca bölümleri Tıp, İngilizce Öğretmenliği, Din Kültürü Öğretmenliği ve İlahiyattır.Türkiye’de herhangi bir liseden mezun olmuş, ancak üniversiteyi kazanamamış ya da üniversiteyi kazandığı halde başörtüsü sebebiyle üniversiteye alınmayan öğrenciler Sudan’daki herhangi bir üniversitede eğitim alabilme şansına sahiptirler. Türkiye’deki üniversitelerle denkliği bulunan bu üniversitelerin aradığı tek şart seçeceğiniz bölüm derslerinin yanında bazı dini dersleri almanız ve seçeceğiniz bölüme göre Arapça ya da İngilizce bir yıl hazırlık okumanızdır.Sudan’da üniversite eğitim niteliği çok yüksektir. Birçok farklı ülkeden, birçok farklı öğrencinin bu ülkede eğitim alıyor olması, bu niteliğin en önemli kanıtıdır. Öte yandan kara kıtanın bu ülkesinde, üniversitede  mesleki ilimlerin yanında hayat ilimleri de (sabır, merhamet, şükür) öğretilmektedir.

Bu ülke, Türk öğrencilere bütün kapılarını ardına kadar açmıştır ve herhangi bir sorunla karşıla ihtimalinizde çok düşüktür. Ayrıca ülkede çok fazla Türk şirketlerin, üniversitede okuyan Türk öğrencilerin ve Türk okullarının varlığı, sizin yabancılık çekmenizi engelleyecek etkenlerdir. Sudan’da ulaşım, gıda ve konaklama fiyatları çok düşüktür ve tüm masraflar dâhil bir yıllık eğitiminizi 2500$ karşılığında tamamlayabilirsiniz.

Sudan Nasıl Gidilir

Sudana Türk Hava Yolları , Equptair  ,Qatar Airways , Air arabia , Saudi Arabian Airlines ile uçabilirsiniz aktarmalı ve direk ucuşlar mevcuttur biletlerinizi AnTurizm(Cityline Travelden)temin edebilrsiniz.

 

 

 

Bitlis – Damazin Uçak Bileti için bizi arayın.

 

 

 

 

 

Hemen Rezervasyon Yap !

Kalkış (gerekli)

Varış (gerekli)

Gidiş Tarihi (Gerekli)

Dönüş Tarihi (Gerekli)

Epostanız (gerekli)

Telefonunuz (gerekli)


Yolcu Sayısı (gerekli)


Yolcu 1

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 2

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 3

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Yolcu 4

Ad (gerekli)

Doğum Tarihi (gerekli)

Özel İstekler

Doğrulama Kodu:
captcha
Doğrulama Kodunu Giriniz:


Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Yukarı Git ↑
 • Bizi Takip Edin

 • Biz Sizi Arayalım


  Lütfen sizi arayabilmemiz için aşağıdaki formu doldurunuz

  Adınız

  Telefon Numaranız

  Doğrulama Kodu:
  captcha
  Doğrulama Kodunu Giriniz:

  Abone Olun

  İndirimli Uçak Biletleri, Fırsatlar ve Promosyonlarımızdan ilk siz haberdar olun.
 • Bize Ulaşın


  An Turizm

  Adres:
  An Turizm Tic. Ltd. Şti.
  Rumeli Caddesi Panter Apt. No:83 Kat 3
  Nişantaşı / Şişli - İstanbul
  Tel        : (0212) 291 99 66 (pbx)
  Fax       : (0212) 291 99 62
  Email : info@anturizm.com
 • UÇUŞLARIMIZ

  • El Obeid (1)
  • Afrika (3)
  • Ucuz Bilet (41)
 • Bölgeler